Množstvo nebezpečných chemikálií, ktoré sa vyskytujú v bežne používaných čistiacich prostriedkoch, je alarmujúce. Svoje domácnosti vlastne „čistíme“ s toxickými látkami. Tieto produkty zväčša obsahujú alergény či karcinogény! A to bez toho, že by vôbec boli uvedené v zložení. Prečo však zamorovať naše domácnosti a ničiť vlastné zdravie (a zdravie našich najbližších), keď existujú aj iné riešenia? Riešenia, ktoré nie sú zdraviu škodlivé a zároveň sú dostupné? Pevne veríme, že po prečítaní tohto článku vyhodíte všetky komerčné upratovacie prostriedky a prejdete na šetrnú vlnu.
jedlá soda v misce
Na trhu existuje viacero značiek čistiacich produktov, ktoré sú na prírodnej báze a nebudú škodiť vášmu zdraviu ani životnému prostrediu. Najväčší výber sa pochopiteľne nachádza na internete. Vybrať si môžete z viacerých značiek, a to v rôznych cenových reláciách a pre každú kategóriu upratovania. Od WC čističov, cez prostriedky na umývanie riadu až po osviežovače vzduchu. Stačí do vyhľadávača zadať heslá „eko čistiace prostriedky“ alebo „eko drogéria,“ a voľba je len na vás.

 Ak sa vám však nežiada prehľadávať sa viacerými stránkami a hľadať vhodnú alternatívu, môžete si podobné výrobky spraviť doma aj sami. Proces je veľmi jednoduchý a je pravdepodobné, že väčšinu potrebných ingrediencií už máte doma. Ako na to? Na univerzálny čistič plôch, ako sú podlahy, kuchynská linka, okná, zrkadlá, ale aj záchod či kúpeľňa, vám postačia tri bežné prísady.
kýbl s hadry na mytí
A to:
·         2 poháre vody,
·         ½ pohára octu,
·         ¼ pohára sódy.

Pre antibakteriálne, antiinfekčné, antivírusové a ďalšie prospešné účinky je vhodné pridať asi 10 kvapiek čajovníkového oleja, ktorý bežne zoženiete v lekárni.
Ak máte doma mramorový alebo žulový povrch, určite vynechajte predošlé riešenie a skúste radšej toto.

Zmiešajte spolu:
·         1 pohár liehu,
·         2 poháre teplej vody,
·         1 ČL glycerínu,
·         3 kvapky saponátu,
·         20 kvapiek esenciálneho oleja (okrem citrusového).