•         Blíži sa Silvester a teda ten povestný posledný deň  v roku.
•         Bude nás veľa, ktorí v sebe pocítime určitú povinnosť, aby sme ten posledný deň prežili v nejakej najpríjemnejšej a najsympatickejšej atmosfére.
Ukážkový deň, ktorý bude príjemným, sympatickým a budem s jeho strávením spokojný. Čo si pod tým predstavím?

nový rok

Predstava, v ktorej budem o polnoci v tme a brutálnej zime unavenými, krívajúcimi a podnapitými krokmi kráčať po chodníku, pričom mi bude dvíhať žalúdok z množstva liehovín, budem zle vidieť, bude sa mi točiť hlava, či v takomto stave nedajbože spadnem do kríkov a zamrznem, predstava, kedy sa budem chcieť s chuťou vyspať, no ostatní ma budú presviedčať, aby som ešte nešiel spať, predstava, kedy sa prejem až priberiem 5 kilov, či predstava, v ktorej budem susedov rušiť delobuchmi, alebo si pri ich používaní odstrelím prsty na ruke, také predstavy si akosi neviem spojiť s predstavou ideálneho, príjemného, sympatického a ukážkového dňa.

šampaňský

•         Ak toto čítate, možno som Vaše sympatie nezískal a možno ste si o mne vytvorili predstavu, že som nejaký nezáživný suchár, ktorý iným závidí. Verte mi, nie som suchár a vôbec nezávidím!
Rozhodne nemám nič proti tomu, ak sa ľudia stretnú a s chuti sa zabavia. Vôbec mi nevadí, ak si zaspievajú, či poriadne sa od srdca zasmejú a strávia spolu zábavné chvíľe. Ale ide mi o tú podstatu, či naozaj tá chvíľa bude o záujme o našich blízkych a či sa ozaj z chuti a úprimne zasmejeme, alebo sa len priotrávime alkoholom a budeme sa smiať, lebo nám skrátka bude šibať.

Chcem tým povedať, že je pravda, že ten deň bude niečím výnimočný. Ale prečo sme zvykli iba na túto tradíciu, kedy sa mnohí začnú stresovať plánovaním „brutálnej“ akcie, kedy veľa zúčastnením aj tak nakoniec bude zle od žalúdka, alebo im vybuchne petarda v ruke? Vari nepoznáme aj veľa iných predstáv, ktoré zahŕňajú pojem sympatický, príjemný a ukážkový deň?

petarda

Myslím si, že som si vedomý tradície. Zobral som doslova porekadlo či výrok: “ Ako na nový rok, tak po celý rok.“ A ja nechcem začať nový rok zmrznutý, nevyspatý, prepitý, prejedený a bez prstov na ruke.