Výber a kúpa okien nie je jednoduchá. Výmena a kúpa okien je príležitostná, a už len z toho dôvodu by ste si na nej mali dať záležať. Skočiť ihneď po tých najlacnejších oknách sa nevypláca, pretože okno je produkt, od ktorého sa vyžaduje vysoká trvácnosť, kvalita a odolnosť voči neustále sa meniacim vonkajším – exteriérovým a vnútorným – interiérovým podmienkam. Nie vždy si to zjavne uvedomujeme, no okná si toho naozaj veľa vystoja. Z vonku na nich útočí mráz, sneh, ľad, vietor, slnko, dážď, krúpy, výkyvy teplôt, tlakov, vlhkosti a z vnútornej strany – z tej teplotne stabilnejšej zas musia byť prispôsobené izbovým teplotám, vlhkosti, musia znášať oder, parapety znášajú ťarchu napríklad kvetináčov a podobných predmetov, na ktoré ich využívame.

dom

Kvalita a akosť okna sa vždy odráža na jeho cene a pravdou je – i keď ju mnoho z nás nechce počuť -, že zaobstaranie, to je výber, kúpa, dovoz a osadenie okna ani zďaleka nepatrí k lacným záležitostiam. Financie, ktoré zaobstaranie okien vyžaduje, nie sú financie, nad ktorými len tak mávnete rukou.

okná

Samozrejme, cena okien závisí od množstva faktorov. No či už sa jedná o okná hliníkové, tradičné drevené, plastové a rôzne kombinácie materiálov, ceny sú pomerne vysoké. Na súčasnom trhu by sa ale dalo všeobecne povedať, že na najvyššej priečke, čo sa týka finančnej náročnosti, sa aktívne udržiavajú okná drevené, pretože sa postupne vracajú do módy a všetci dobre vieme, že masívne drevo nepatrí medzi najlacnejšie materiály. Plastové okná sú naopak finančne dostupné a preto si našli priaznivcov po celom svete a n rozdiel od okien drevených si nevyžadujú žiadne pravidelné ošetrovania. O hliníkových oknách by sa dalo povedať, že sú akýmsi prostredníkom medzi oknami drevenými a oknami plastovými, no cenovo sa pohybujú najvyššie. Ich trvácnosť je okolo päťdesiat rokov.