Bohužiaľ, aj vďaka skoro stopercentnej hygiene v našich domovoch sa nemôžeme úplne rozlúčiť s myšlienkou, že nie sme nikdy v bezpečí. Škodcovia a nemilé potvory  sa k nám môžu nasťahovať s jediného kúska oblečenia, či z nevinnej jazdy autobusom. Verte, že nie ste sami, čo neznášajú čo i len myšlienku na otravný hmyz a snažia sa mu čo najviac vyhnúť. Ako teda bojovať a nezblázniť sa?

kočka

  • Takýto škodcovia sa nedajú len tak odradiť. Majte na pamäti to, že sa s nimi musíte bojovať úplne všade. Ak sa raz dostanú do vašej blízkosti, musíte sa pripraviť na to, že celú svoju domácnosť vyčistíte a tak ubránite jej hodnotu. Nikdy neignorujte varovné znaky. Štípance, svrbenie, či nečakaný hmyz, ktorý nájdete osamotený nie je len jediná nepríjemnosť. Kde sa nachádza jedinec takéhoto hmyzu, tam sú aj iné potvory. Čo teda robiť? Hlavne sa nemôžete vzdávať.

  • Vši sa často nachádzajú v školách a škôlkach. Bežne sa stáva, že sa vyskytne epidémia a nikto nevie, odkiaľ sa to vzalo. Bohužiaľ, vždy sú takéto prípady aktuálne, nech je akékoľvek ročné obdobie. Ak máte deti, určite s tým trocha počítate. Naopak, ak ste bezdetný, verte, že obyčajný autobus alebo skúšanie čiapky v obchode vám znepríjemní zopár dní. Samozrejme, že pri najmenšom podozrení zavítajte do lekárne. Platí tu pravidlo, že nemôžete čakať. Kúpte si šampón, ktorý si poradí so všami na vlasoch, alebo chlpoch vášho miláčika. Operte všetku posteľnú bielizeň, vankúše operadlá a oblečenie. Ako prevenciu musíte všetko vyžehliť. Ani potom však nie ste v bezpečí. Niekedy treba všetko opakovať, pokiaľ nedostanete želaný výsledok.

komoda

  • Blchy sa niekedy ukážu v skriniach, ktorým sa až tak nevenujete. Zabudnite preto na hory oblečenia, ktoré bez prúdenia vzduchu odpočívajú vo vašej skrini. Vyhýbajte sa odkladaniu špinavého oblečenia k tomu čerstvo vypratému. Ak máte nepríjemný zvyk dať novo kúpené šaty bez vypratia k ostatným veciam, môžete si do svojej domácnosti doniesť návštevu. Pozor treba dávať aj na štípance, keďže blchy sú prenášačmi rôznych ochorení. Opatrní by ste mali byť aj pri svojich domácich miláčikoch.